Bir işin zor olması çalışma koşullarıyla, fiziksel veya psikolojik zorluklarıyla, çalışma yeriyle ve diğer faktörlerle ölçülebilir. Fakat girişimcilik ekosisteminde bazı durumlar insanların -kendileri sebep olsa da- içinden çıkamadığı bir döngüye girmesine de neden olabilir ve bu da işleri biraz zorlaştırabilir.

Peki girişimcinin işini zorlaştıran şeyler nelerdir, sorunları nasıl çözebiliriz ve ilerleyebiliriz; 6 maddede inceleyelim.

 

 

1-) Hedefsizlik

Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin bir önemi yoktur der bir kitapta. Bu gerçekten böyledir. Hedef koymak ve bu hedefe ulaşma gayretini göstermek, insanoğlunun sahip olabileceği en önemli niteliklerden birisidir. Ana hedefinize adım adım yürümek sizi aynı zamanda kararlı olmak konusunda yüreklendirecek ve her ara hedefinizde başarıya yaklaşmanın tadını alacaksınız. Dünya üzerinde başarılmış her şeyin altında bir hedefler zinciri vardır, bu yüzden varmak istediğiniz noktayı netleştirmek sizi hem işinizde hem de hayatınızın diğer alanlarında bir hayli öne taşıyacaktır. Hedef koymak vizyon oluşturmak için hayati önem taşır, hedefsizlik ise olduğunuz yerde kalmanıza neden olacaktır. Bunu yaparsanız etrafınızda daire çizmeyi bırakıp gerçekten ileri gideceksiniz.

 

2-) Vizyon Eksikliği

Vizyon, herkes tarafından farklı yorumlanan bir olgu olsa da benim için büyük şeyler hayal edip onlara inanıp daha sonra hedef haline getirerek küçük parçalara bölerek gerçekleştirilebilir. Hayatınızda nelerden memnun olmadığınızı, neleri sevmediğinizi bilirseniz ne için çalışacağınızı da daha iyi keşfedersiniz. İnsanların birçoğu güçlü bir nedenlerinin olmamasından şikayet eder. Neleri sevmediğinizi düşünürseniz neleri değiştirmek istediğinizi de bulabilirsiniz. Olaylara sondan başlayarak ilerlemeyi öğrenen insanlar oluşturdukları vizyonların gerçekleşeceğine dair sarsılmaz bir inanca sahiptirler ve bu da vizyon için mükemmel bir ayrıntıdır. Çünkü vizyonunuz inancınızdan beslenir. İstediğiniz siz'i gerçekten kabul etmelisiniz, sanki hiç olmama ihtimali yokmuş gibi hareket etmeli ve %100 olmalısınız. Bu bilgiye sahip olmak sizi korkutabilir, beni korkutuyor; çünkü insan egosu sebepleri kendinde aramak konusunda başarılı değil ve bu bilgi ise tüm bahaneleri ve acabaları insanın elinden alıyor; geriye yapılabilirlik ölçüsü olarak sadece siz ve inanç yüzdeniz kalıyor. Ama en azından şu an siz de benim kadar şanslısınız çünkü oluşturulan vizyonu gerçekleştirmenin tamamen sizin elinizde olduğu bilgisine sahipsiniz. Bu bilgiyi de harekete dönüştürdüğümüzde vizyonumuza daha da yaklaşacağız.

 

3-) Kendi İşinin Patronu Olmak(!)

Bu maddeye baktığınızda şaşırmış olabilirsiniz çünkü kendi işinin patronu olmak normalde güzel bir şeydir. Fakat birçoğumuz "kendi işimin patronuyum" ibaresini "patron benim, ekibim/çalışanlarım çalışır ben yatarım" olarak algılayabiliyoruz. Bunu dilinizle söylemiyor olabilirsiniz ama eğer hayallerimiz ve vizyonumuz patronumuz değilse üzgünüm ama bu işte biz gerçek patron değiliz ve bu durumu acilen değiştirmeliyiz. Tüm iş alanlarında en başarılı insanlar bu işin onlara ait olduğunun bilincindedirler ve bu yüzden hem çok hem de akıllı çalışırlar. O insanlar bilir ki kopyalama her şeydir, ekipleri de kendileri gibi olacaktır; bu yüzden o insanlar asla ekibindeki insanların patronu gibi davranmaz tam tersine onlara değer verir ve daha iyi olmaları için kendilerinden fedakarlık yaparlar. Eğer ekibimizin patronu gibi davranmıyor ama yine de kendi işimizin işçisi gibi çalışmıyorsak bu da yine acilen düzeltilmesi gereken bir nokta.

 

4-) Motivasyon Eksikliği

Vizyonumuzun inançlarımızdan beslendiğini söylemiştim. İnancınızı azaltan her şey size motivasyon eksikliği olarak dönecektir. Unutmayın başarıya giden yol güneşli günde çiçekli bahçelerden geçerek güneşli havanın tadını çıkardığınız bir yol değil. Bu yolda dikenler, taşlar, yağmurlar, hayal kırıklıkları, yorgunluklar, başarısızlıklar var. Ama az önce bahsettiğim o çiçekli bahçeler yolun sonunda bizleri bekliyor. İnsanları, binlerce zorluktan geçerek ulaştığı noktada yaşadığı ve yaşattığı mutluluklardan daha çok tatmin eden bir şey olduğunu sanmıyorum. Bu duygunun hayaliyle yola devam etmek; eğer yorulursanız sizi dinlendirecek, düşerseniz ayağa kaldıracak, acabalarınızı da ortadan kaldıracaktır. Sizi motive edecek şeyleri yapmayı unutmayın ve sizi daima yukarı çeken insanların elini asla bırakmayın. 

 

5-) Tutku Eksikliği

Hedeflerini belirleyip vizyonunu oluşturan bir insanı yavaşladığında veya durakladığında tekrar yola koyacak şeydir tutku. Ama ilk önce ne yaptığını ve neden yaptığını bilmekle başlar. 

  • Hayatınızda nelerin eskisi gibi olmasını istemiyorsunuz? 
  • Aslında kim olmak istiyorsunuz?
  • Sizi gerçekten mutlu eden veya edebilecek şeyler neler? 
  • Para sorun olmasaydı neler yapardınız? 

Bu ve benzeri sorulara vereceğiniz cevaplarla kendi tutkularınızı bulabilirsiniz ve böylece içinizde kıvılcımlanan başarı ateşinin alevlenmesini daha sağlayabilirsiniz.

 

6-) "OL-YAP-SAHİP OL" Sürecini Anlamamak

Olmak ruhun, yapmak ise bedenin fonksiyonudur. Hepimiz bedenimizle sürekli bir şeyler yapıyoruz. Kimisi bunu ruhunun yönlendirmesiyle yapıyor, kimisi de ruhuna rağmen. Çoğu insan ilk önce bir şeylere sahip olup sonra bir şeyler yaparak olmak istediği şey olacağını düşünür. Ama ne yazık ki bu böyle işlemez ve bunu anlayamayan birçok insan gerçekleşmeyeceği düşüncesiyle bir şeyleri gerçekten istemeye bile korkar. Kim veya ne olmak istiyorsanız ilk önce tüm benliğinizle onu kabullenmelisiniz ve o olmalısınız. Sonra olduğunuz şey neler yapardı bunu düşünmelisiniz ve yapmalısınız. Bu süreç sizin sonunda sahip olmanızı sağlayacaktır; her neye sahip olmak istiyorsanız. Bu hayatın her alanında geçerlidir, sahip olmak istediğiniz şeyler için öncelikle ona sahip olabilecek kişi olmaya hazır olmalısınız.