Web siteleri interneti oluşturan tuğlalardır ve günümüzde artık önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Peki internet sitelerini ve bir web sitesi sahibi olmayı önemli kılan şeyler neler? Neden web sitesi sahibi olmalıyız? Bu yazımda bunları inceleyeceğiz.

 

Hepimiz gerçek hayatta bir evimiz olsun isteriz, sanal dünya dediğimiz şey ise gerçek dünyanın bir yansımasıdır. Yani internet dünyasındaki evimiz de web sitesidir. Web sitesi şu anda dünyada günde 100 binden fazla satılan bir ürün ve Türkiyede'de 2014’ten 2015'e sayı olarak %100 artış sağlamış bir ürün. Steve Jobs 'En iyi ürün kişiyi geliştiren üründür' diyor ve web sitesi de bunun en güzel örneklerinden birisi. Bunun yanında web sitesi insanların internet üzerinde tamamen bağımsız olarak kendilerini veya işlerini tanıtmalarına ve dünyaya açılmalarına imkan veren bir ürün.

 

Artık milyonlarca insan internetle tanışmış ve internetin sunduğu hizmetlerden faydalanmış, halen de faydalanmakta. Günümüzde internet sadece iki bilgisayar arasındaki iletişim demek değil aslında hayatımızın tüm alanlarında bir çözüm haline gelmiştir. İnternetin nerdeyse tüm elektronik cihazlarda kullanılmaya başlaması ve teknoloji alanındaki gelişmeler sonucunda internet artık bir ihtiyaç ve zorunluluk haline de gelmiştir. Bu noktada ister bireysel anlamda ister ticari anlamda herkes için bir web sitesi sahibi olmak en önemli tanıtım ve reklam yolu olmuştur. Web siteleri çevremize sunabileceğimiz tüm bilgi ve hizmetin artık internetin gücünden faydalanarak dünyaya sunulmasını sağlar.

 

Özellikle ticaret yapan insanlar için şu an web sitesi olmazsa olmaz haline gelmiştir. Şu anda Türk Ticaret Kanununda limited şirketler için web sitesi açma zorunluluğu bile bulunuyor ve aslında bu bir zorunluluktan ziyade ihtiyaçtır. Özellikle web sitesini güncel tutup aktif bir şekilde kullanan bireyler veya kurumlar, markalarını ve işlerini bu yolla çok fazla büyütebilirler. İnternette satış yapan insanlara bakın, onlar 7 gün 24 saat satış yapabilmenin keyfini sürüyorlar. Eskiden ticaret hayatında erken kalkan yol alırken şu anda dükkanı hiç kapanmayanlar gerçekten kazanıyor.

 

Yemeksepeti.com , Sahibinden.com , Gittigidiyor.com , Trendyol.com gibi web siteleri şu anda ayda milyonlarca insanın ziyaret edip kullandığı çok büyük ticari hacimlere sahip olan platformlardır. Günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerde bilinçli internet kullanımı sonucunda insanlar domatesini, bisikletini bile internetten satıyorlar ve özellikle devletler de bunu fazlasıyla destekliyor. Dünyada şu ana kadar satılan 3 milyara yakın web sitesinin 3 milyon kadarı Türkiye’de olması şu anda dünya piyasasına göre aslında ne kadar büyük bir pazarımız olduğunu da gösteriyor.

 

Tüm bunlar değerlendirildiğinde, gerekli bilince ulaşabilirsek eğer; çocuklarımıza nüfus cüzdanı çıkartırken bir de web sitesi açacağımız günler yakındır.